Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

Antidiskotéka Jiřího Černého - Robert Křesťan

přednáška
Datum: Čtvrtek 12. března 2015 v 19:00 hodin
Místo: Spolkový dům

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK V DIVADLE KARLA PIPPICHA TEL. 603 881 003, PO-ČT 14–18, PÁ 14–17 h nebo v INFORMAČNÍM CENTRU CHRUDIM

Zveme Vás do Spolkového domu na poslechový pořad ANTIDISKOTÉKA JIŘÍ ČERNÝ - Robert Křesťan

Jiří Černý vystudoval průmyslovou školu stavební, pokračoval na  katedře žurnalistiky. Pracoval jako sportovní novinář, působil jako hudební publicista a kritik ve svobodném povolání, byl zaměstnán jako tiskárenský korektor a jako pedagog na Lidové škole umění v Praze. V letech 1990–92 byl šéfredaktorem časopisu Rock & Pop, od té doby je opět ve svobodném povolání.

Zájem o hudbu, který brzy převládl nad jeho aktivitami ve sportovní oblasti, projevil Černý už na počátku své novinářské  kariéry: jeho vůbec prvním textem s hudební tematikou byla recenze inscenace Bizetovy opery Carmen ve Smetanově divadle. V oblasti operní tvorby získal empirickou cestou mimořádně bohaté znalosti, jichž využívá ve své odborné publikační činnosti. Hlavním těžištěm Černého publicistické tvorby je moderní populární hudba – uváděl rozhlasové hitparádové soutěžní pořady, vlastní pořady Desky načerno, … Od roku 1971 působil na tzv. antidiskotékách po celé tehdejší republice jako svérázný discjockey, který v dramaturgii a v komentářích k hraným skladbám zcela pomíjel kritéria komerční popularity. V listopadu a v prosinci 1989 byl aktivním účastníkem tzv. sametové revoluce společně s disidenty, s nimiž spolupracoval od založení CHARTY 77.  Od roku 1990 zasahoval publicisticky i do sféry politické svými komentáři v Českém rozhlase (Načerno), ve společenském týdeníku Reflex (Osmý den), v Lidových novinách (pravidelná týdenní rubrika Pondělí Jiřího Černého)  ad. Z Černého rozsáhlé konferenciérské, resp. moderátorské činnosti jsou nejvýznamnější American Folk Art (Washington 1995) a festival Blues v lese (Řevnice u Prahy, od 2001). V roce 1990 obdržel Černý nejvyšší uznání za zásluhy o festival Porta, Zlatou Portu a cenu Českého hudebního fondu za kritickou činnost.

Vstupné 90 Kč

,