Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

Koncert pro trubku a varhany

koncert
Datum: Sobota 31. října 2015 v 19:00 hodin
Místo: Muzeum barokních soch

Skladby J. S. Bacha, A. Vivaldiho a dalších hrají Vlastimil Bialas a  Martin Jakubíček
Koncert je součástí programu Dušičkového loučení s turistickou sezónou, vstup je volný. 

Na programu:
Jeremiah Clarke (1674–1707) – Trompet menuet
Johann Sebastian Bach (1685 –1750) – Arioso
Tomaso Albioni (1671–1751) – Adagio
Luys Milán (1500–1561) – Fantasia
František Xaver Brixi (1732–1771) – Sejkorka
Antonio Vivaldi (1678–1741) – Zima
Anonymní 18. století – Irish Pipe
Henry Purcell (1659–1695) – Sonata
Leopold Mozart (1719–1787) – Koncert D-dur
Jean Baptiste Loeillet (1680–1730) – Sonata C-dur 

Vlastimil Bialas
Jmenovaný je sólista na trubku nar. 3. 9. 1945 v Jihlavě, v hudební rodině.
Po gymnáziu v Jihlavě studoval trubku na konzervatoři v Brně, ve třídě prof. B. Dvořáčka a JAMU v Brně, ve třídě prof. V. Paříka. Již během studia sólově vystupoval, hlavně se svým bratrem Milanem Bialasem, prof. klavírní hry na konzervatoři v Brně. Spolu později absolvovali několik zahraničních konzertních turné po Evropě ( Holandsko, Belgie, Německo, Francie, Rakousko, Španělsko). Byl sólo trumpetistou Janáčkovy opery v Brně a v sezónách 1976- 1978 byl angažován orchestrem Düsseldorfer Symphoniker, jako 1. sólo trumpetista.
Sólově spolupracoval s mnoha orchestry tuzemskými (např. Komorní orchestr Bohuslava Martinů, Česka komorní filharmonie a další) i zahraničními orchestry
( např. Düsseldorfer Symphoniker, Münchener Kammer orchester ). Vydal sólově CD se studiovými i živými nahrávkami. Pro rozhlas a televizi natočil značný počet sólových a komorních skladeb. Gramofonové závody Supraphon vydaly desku s jeho sólovou nahrávkou miniopery
J. Berga " Eufrides před branami Tymén ".
Nyní je 1. trumpetista žesťového souboru BBB a jeho umělecký vedoucí ( Brno- Brass- Band ) a umělecký vedoucí žesťového kvinteta BBQ ( Brno- Brass- Quintet ), s kterými učinkuje pravidelně ve Švýcarsku, Holandsku Rakousku, Německu, Japonsku a doma v Česku. Hraje na nástroje značky Bach ladění in C, in Es a na nástroj piccolo J. Scherzer, ladění in A – B.

Martin Jakubíček
Narozen roku 1965 v Brně v rodině hudebníka. Od šesti let studuje klavír. V letech 1980-86 navštěvuje konzervatoř (prof. Bělský, Nováček), cembalo (prof. Štolfová)
a skladba (prof. Spilka). Po absolutoriu pokračuje na JAMU (1986-91) u prof. Klugarové a Veselé, kde se výrazně zabývá také improvizací (prof. Pukl). JAMU reprezentuje na mezinárodní varhanní soutěži J. S. Bacha v Lipsku a na varhanní soutěži Pražského jara. Získává hlavní ceny na interpretační soutěži ČSR a SVOČ.
Kromě sólové koncertní činnosti (cembalo, varhany, kladívkový klavír) působí jako umělecký vedoucí renomovaných komorních uskupení (Trio od sv. Jakuba, Trio artificium), jako zakládající člen ansámblů zabývajících se stylovou interpretací renesanční a barokní hudby. (Rudolfian consort, Collegium musicum, České barokní trio, Telemann baroque collegium), spolupracuje s našimi i zahraničními komorními orchestry (Musica Aeterna, Capella Istropolitana, Čeští komorní solisté, Komorní orchestr B. Martinů atd.). Je vyhledávaným doprovazečem pěveckých sborů (Ars Brunensis, Brněnský akademický sbor, Kantiléna, Český filharmonický sbor, Moravan, Moravští učitelé) a sólistů (Kožená, Stivín, Hudeček, Šporcl, Novák). Výrazně se exponuje i v menších komorních souborech (Duo Seraphim, Concordia duo, Flores musicae, Duo 415). Ve snaze
o co nejvyšší autenticitu využívá špičkových kopií klávesových instrumentů (anglický Virginal – 1650 Keene, kladívkový klavír – 1795 Walter, replika barokního varhanního pozitivu, klavichord – 19. stol.). Pravidelně vystupuje  v řadě evropských zemí (Holandsko, Belgie, Francie, Dánsko, Německo, Polsko, atd.). Spolupracuje s Českým rozhlasem a televizí, interpretačně se podílí na nahrávkách mnoha desítek CD, působí jako varhaník v brněnských kostelích. Neméně důležitá je také jeho činnost skladatelská a aranžérská. Zasahuje oblast hudby lidové, folkové, rockové a v neposlední řadě i hudby vážné. Pro svou všestrannost je Martin Jakubíček vyhledávanou osobností současné hudební scény.

Vstupné: ZDARMA