Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

LOUTNA ČESKÁ

koncert
Datum: Sobota 14. listopadu 2015 v 19:00 hodin
Místo: Muzeum barokních soch

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK V DIVADLE KARLA PIPPICHA TEL. 603 881 003, PO-ČT 14–18, PÁ 14–17 h nebo v INFORMAČNÍM CENTRU CHRUDIM, TEL. 773993333, PO-PÁ 8-12, 12:30-16, SO 8-12. Online předprodej je k dispozici na uvedeném odkazu.

Smutek bláznivých panen a další písně poprvé po třech stech letech kompletní

Mimořádná kulturní událost se uskuteční v sobotu 14. listopadu 2015 v kostele sv. Josefa - Muzeu barokních soch v Chrudimi.

Na slavnostním koncertu zazní Loutna česká Adama Václava Michny z Otradovic v novodobém autentickém provedení, které bylo realizováno na základě unikátního nálezu dosud neznámého a v minulém roce nalezeného originálního tisku houslového partu tohoto jedinečného písňového cyklu.

Překrásné hudební dílo představí soubor Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory. Unikátnost koncertu je dána faktem, že po Slaném a Praze bude Chrudim teprve třetím městem, které uslyší světovou premiéru kompletního hudebního díla. Po celých třista let byla Loutna provozována bez houslového ritornela, které se ale povedlo v minulém roce náhodně najít ve slánském muzeu muzikologovi doc. Petru Daňkovi.

Loutna česká z roku 1653 je pravděpodobně nejznámější sbírkou českého baroka. Jejím autorem je Adam Václav Michna z Otradovic (1600 –1676), skladatel, básník a praktický hudebník, který žil po celý život v Jindřichově Hradci. Sbírka obsahuje 13 písní komponovaných s představou jejich návaznosti, tedy jako písňový cyklus. Určena byla nejspíše pro domácí provozování, i když její obsah je velice duchovní. Písně znázorňují svatbu lidské duše ve třech fázích tohoto obřadu: při námluvách, zásnubách a během svatebního veselí.

Soubor Ensemble Inégal vznikl v Praze v roce 2000. V jeho čele stojí varhaník, dirigent a hráč na harmonium Adam Viktora. Jedná se o všestranné hudební těleso, jehož interpretační záběr se pne od renezanční hudby až po hudbu současnou. Kromě staré hudby má soubor na svém kontě také novátorská provedení a nahrávky hudby romantické (Dvořák, Rossini) a moderní (Britten, Pärt). Soubor je velkým propagátorem díla Jana Dismase Zelenky a stal se nejvýznamnějším objevitelem díla tohoto českého génia. Koncertuje na prestižních evropských festivalech, natočil již deset úspěšných CD.

Slavnostní koncert se uskuteční k výročí 20. let činnosti chrudimské Galerie ART, Světlany a Luboše Jelínkových.

Fotogalerie