Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

Olga Špátová: Daleko za sluncem

dokument + beseda
Datum: Úterý 2. června 2015 v 18:00 hodin
Místo: Městské kino Chrudim

Rozsáhlejší video připravujeme. Pro případné dárce č.u. 555636555/0300, variabilni symbol pro sanitku je 152 - ADRA (Adventist Development and Relief Agency)

HBO Europe a Chrudimská beseda Vás zvou na 

BENEFIČNÍ VEČER

pro Itibo

Dokument uvede režisérka Olga Špátová spolu se zdravotníkem Alešem Bártou. 

Po projekci bude možnost diskuze. Večer zazní africké spirituály v podání Kiesse Nzamba.

Nutná rezervace - vstupné 100 Kč. 

Dokument Daleko za sluncem, který v produkci HBO Europe natočila režisérka a kameramanka Olga Špátová, vypráví příběh zdravotníka Aleše Bárty, který už od dětství miluje Afriku, a tak se rozhodl založit nemocnici v nejchudší části tohoto kontinentu.

Před deseti lety se vydal na cestu po Keni, kde polovina místních obyvatel žije pod hranicí chudoby. Hledal vhodné místo a našel ho ve vesnici Itibo v odlehlém kraji Nyamira zamořeném nemocemi, kde do té doby místní lidé marně hledali lékařskou pomoc. Mnoho pacientů tu zbytečně umíralo i na choroby nebo úrazy, které jsou běžně léčitelné. Do nemocnice, která byla založena v rámci rozvojových projektů občanského sdružení ADRA, pravidelně jezdí zkušení čeští lékaři, ale i medici. Díky Aleši Bártovi tu mají k dispozici operační sál, zubní ordinaci, ambulanci a porodnici. Za posledních deset let se v české nemocnici podařilo zvýšit životní úroveň a snížit úmrtnost novorozenců o padesát procent. Od té doby tam afričtí i čeští lékaři spolu se studenty medicíny ošetřili desítky tisíc lidí a zachránili stovky životů.