Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

VYHNÁNÍ GERTY SCHNIRCH

divadelní předplatné B
Datum: Neděle 15. listopadu 2015 v 19:00 hodin
Místo: Divadlo Karla Pippicha

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK V DIVADLE KARLA PIPPICHA TEL. 603 881 003, PO-ČT 14–18, PÁ 14–17 h nebo v INFORMAČNÍM CENTRU CHRUDIM, TEL. 773993333, PO-PÁ 8-12, 12:30-16, SO 8-12.

Autogramiáda Kateřiny Tučkové doprovodí představení brněnského HaDivadla - v divadelní kavárně od 17.30 do 19 hodin

VYHNÁNÍ GERTY SCHNIRCH • Kateřina Tučková, Marián Amsler

Příběh o jednom osudu zlomeném dějinami, o vině Čechů a Němců, o tom, zda je možno odpustit a porozumět…

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi „odsunuta" společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století…

Gerta, i když se zatvrdila a zahořkla a není proto úplně sympatickým charakterem, pro mě zůstává kladnou postavou. Je dokladem toho, jak mohou malý lidský osud převálcovat velké dějiny. Je také varováním, že tam, kde se jedná o lidském osudu, se nedá paušalizovat. To platí nejen pro naše někdejší vyhnané německé sousedy, pro německou menšinu, která uvízla v socialistickém Československu, ale platí to i dnes v přístupu k menšinám. Gerta je pro mě výzvou k toleranci a smíření,“ říká o hlavní hrdince svého románu Kateřina Tučková.

Režie: Marián Amsler

Hrají Sára Venclovská, Gabriela Štefanová j.h., Jan Lepšík, Zbyšek Humpolec, Marie Ludvíková, Jan Grundman

Uvádí HA DIVADLO

 

Fotogalerie