Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

PAVEL ŠPORCL & LUBOMÍR BRABEC

koncert
Datum: Čtvrtek 15. října 2015 v 19:00 hodin
Místo: Velký sál Muzea

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK V DIVADLE KARLA PIPPICHA TEL. 603 881 003, PO-ČT 14–18, PÁ 14–17 h nebo v INFORMAČNÍM CENTRU CHRUDIM, TEL. 773993333, PO-PÁ 8-12, 12:30-16, SO 8-12. Online předprodej je k dispozici na uvedeném odkazu.

PAVEL ŠPORCL, houslový virtuóz a jeden z nejžádanějších českých umělců: díky svému umění, výrazné osobnosti i nekonvenčnímu vystupování slaví úspěchy na významných pódiích, u všech generací posluchačů. 

Začal hrát na housle v pěti letech. Vystudoval Pražskou konzervatoř a hudební fakultu AMU u profesora Václava Snítila. V letech 1991–96 studoval v USA na prestižních školách a univerzitách pod vedením vynikajících pedagogů Dorothy De Lay, Itzhaka Perlmana, Masaa Kawasakiho a Dr. Eduarda Schmiedera. 

Je nositelem významných cen a ocenění, koncertuje po celém světě, spolupracuje s řadou významných umělců, domácích i zahraničních orchestrů. Světově uznávaný kritik a historik Henry Roth zařadil Pavla Šporcla – jako jediného z českých houslistů mladé generace – do své knihy „Housloví virtuózové: Od Paganiniho po 21. století“.

Pavel Šporcl se snaží přiblížit klasickou hudbu co nejširšímu kruhu posluchačů. Často vystupuje na výchovných koncertech pro školy, které mají díky jeho podání mezi mladými lidmi mimořádný ohlas. Od roku 2011 se také věnuje pedagogické činnosti. Vyučuje hru na housle na hudební fakultě AMU v Praze. Každoročně rovněž působí jako lektor na některých z hudebních kurzů pro mládež. Od roku 2014 je členem poroty prestižní mezinárodní Kocianovy houslové soutěže v Ústí nad Orlicí. 

Pavel Šporcl hraje na modré housle postavené Janem Špidlenem postavené v roce 2005 a na smyčce Petra Auředníka.

LUBOMÍR BRABEC je český kytarový virtuóz. Hru na kytaru vystudoval na konzervatoři v Plzni a v Praze u Milana Zelenky. Začínal na housle a ke kytaře se dostal až ve svých třinácti letech.  Jako patnáctiletý vstoupil na plzeňskou konzervatoř, kde kromě kytary studoval i kompozici a lesní roh. Svá studia dokončil na konzervatoři v Praze. Významným mezníkem v jeho uměleckých začátcích byl úspěch, kterého dosáhl v roce 1974  na Mezinárodní kytarové soutěži v Paříži, kde získal titul laureáta. V roce 1980 pak pokračoval v mistrovském studiu v Británii na Royal Academy of Music a v Early Music Center díky stipendiu od britské vlády.

Jeho interpretační umění je velmi široké, zabírá velmi pestrou škálu loutnové a kytarové literatury. Za své působení také upravil pro kytaru stovky děl jiných autorů. Brabcovy mistrovské aranžmá tak rozšířily možnosti kytary, jak v oblasti sólového, tak doprovodného či komorního nástroje. Za svou kariéru natočil více než 30 CD. Odborné kritiky jej řadí k nejbrilantnějším kytaristům světa.

Lubomír Brabec se též angažuje na poli badatelském. Soustavně vyhledává v archivech dosud neobjevenou a neznámou tvorbu. Jeho zásluhou zaznělo v obnovených premiérách mnoho skladeb, které po staletí ležely v zapomnění v archivech.

Jako první hudebník na světě uskutečnil  v roce 1997 koncert v šestém světadílu,  v Antarktidě. Lubomír Brabec se věnuje i pestré škále extrémně náročných sportů – sjíždění divoké vody, potápění, letu balonem, jízdě na koni,  skialpinismu, canyoningu a  jachtingu. Třikrát navštívil Antarktidu. V roce 2004 se zúčastnil jachtařské a potápěčské expedice do Antarktidy s přeplutím  Drakeova průlivu

 

Fotogalerie